e-Mevduat / e-Vadeli Hesap Nasıl Açılır? 29/08/2019

e-Vadeli hesap avantajları neler

İnternet bankacılığı / mobil bankacılık hizmeti olan e-mevduat diğer adı ile e-vadeli hesap nedir, nasıl açılır hemen öğrenebilirsiniz.

Bankacılık işlemlerinin şubeden internet ortamına taşınmasının sağladığı kolaylıkları hepimiz biliyoruz. En basit şekli ile, bankada hesabı olan kişilerin yeni hesap açmak için banka yolunu tutmaları artık gerekmiyor. İnternetin hayatımızın her alanına girmesi gibi finansal hareketlerimiz için de hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda.

e-Vadeli Hesap Nedir?

e-Mevduat hesabı nedir? ya da diğer bir adı ile e-Vadeli hesap nedir dediğimizde cevap çok basit. Banka şubesinden açılan vadeli hesap tipinin internet bankacılığı üzerinden açılmış olan vadeli hesap tipine denilmektedir. e-Vadeli hesap avantajlı mı dediğimizde cevap, kesinlikle evet.

e-Vadeli Hesap Avantajları Neler? Neden e-Vadeli Hesap Açmalıyım?

e-Vadeli hesapların vadeli hesaplara göre en avantajlı tarafı öncelikle faiz oranları. Bankalar, e-Vadeli hesap açan müşterilerine vadeli hesaba uyguladıkları faiz oranlarından daha fazla faiz oranı uygulamaktadır. Basit bir örnek verelim. Herhangi bir bankada 10.000 TL için 32 günlük e-Vadeli hesap açılması durumunda faiz oranının %13 olduğunu düşünürsek vade sonrası toplam birikiminiz 10.096 TL olur. Ancak, aynı tutar için 32 günlük vadeli hesap açıldığında %6 oranı uygulandığını düşünelim. Faiz oranı düşük olduğundan dolayı vadeli hesapta toplam birikiminiz daha az olacaktır.

Günün 24 saati haftanın 7 günü şubeye gitmeye gerek kalmadan, e-Vadeli hesap üzerinden para çekme, para yatırma, fatura ödeme vb. işlemi yapılabilmektedir.

Hesap işletim ücreti alınmaz.

Sürekli yüksek faiz imkanı vardır.

Bankaların e-Vadeli hesaplar için dönem dönem kampanyalar uyguladığını görüyoruz. Mesela, otomatik fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda internet şubesine özel ek faiz oranı verebiliyorlar.

Bazı bankalar e-Vadeli hesabı müşterinin istediği şube de açmasına imkan verebiliyor.

Kaç günlük e-Vadeli hesap açacağınıza siz karar verebiliyorsunuz.

e-Vadeli hesabın günü dolduktan sonra kazancımızı vadeli hesaba aktarılması talimatı verilebildiği gibi süresi dolan e-Vadeli hesapların aynı plan ile otomatik yenilenmesini de sağlayabiliyoruz. Yenilemeler aynı faiz oranı ile devam etmeyebilir. Bankanın o dönem e-Vadeli hesaplara uyguladığı faiz oranlarını bilmemiz gerekiyor.

e-Mevduat / e-Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığı kullanmayan müşteriler, cep telefonu, tablet ve bilgisayar üzerinden hesap açamayacakları için bankanın müşteri hizmetlerini arayarak e-Vadeli hesap açmak istiyorum diyerek hesap açılışını yapabilirler.

Mobil bankacılık kullananlar, Bankanızın Android, iOS mobil uygulamaları üzerinden veya web sitesi üzerinden internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra hesaplarınız bölümüne geçiş yaparak ve e-Vadeli Hesap Açma talimatı verebilirsiniz.

hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir